Vcelku grilované kuře na pivu
Doba přípravy
90 min a více
Složitost
2/5
Postup
nepřímé grilování
Tato úplná klasika jde ugrilovat dvěma způsoby - na plechovce od piva a na grilovacím stojánku. My si ukážeme oba tyto postupy jak na vcelku grilované kuře.
Ingredience
- 1,75 kg kuřátko bez drobů
- 1 plechovka piva/ležáku
- olivový olej
- grilovací koření - doporučujeme třeba Meathead's Poultry
Tento recept na grilování celého kuřete je opravdu velmi jednoduchý a vyžaduje minimum práce. Kuře se dělá skoro úplně samo bez zásahů a na konci tím získáte minimálně čtyři bohaté porce pro své hosty.
Kouzlo grilování kuřete na plechovce od piva je v tom, že se pivo odpařuje uvnitř drůbeže, neuniká ven a kuře se tím uvnitř dál dochucuje a méně vysouší. Úplně stejný princip u tohoto receptu platí i při použití grilovacího stojánku. Výsledek bude v podstatě stejný.
Celé kuře můžete dělat jak na plynovém grilu tak i na grilu na dřevěné uhlí a perfektní bude v peletovém grilu, kde získá extra chuť zauzením z dřevěných pelet.
A mimochodem, kuře si můžete udělat i pečené doma v troubě, není určen pouze na gril :)
Přejeme dobrou chuť!
Kouzlo grilování kuřete na plechovce od piva je v tom, že se pivo odpařuje uvnitř drůbeže, neuniká ven a kuře se tím uvnitř dál dochucuje a méně vysouší. Úplně stejný princip u tohoto receptu platí i při použití grilovacího stojánku. Výsledek bude v podstatě stejný.
Celé kuře můžete dělat jak na plynovém grilu tak i na grilu na dřevěné uhlí a perfektní bude v peletovém grilu, kde získá extra chuť zauzením z dřevěných pelet.
A mimochodem, kuře si můžete udělat i pečené doma v troubě, není určen pouze na gril :)
Příprava v kuchyni
- Kuře nejprve lehce osušíme a poté potřeme olivovým olejem, aby nám na něm následně dobře drželo grilovací koření.
- Na celé kuře poctivě vmasírujeme grilovací koření - zvenku i zevnitř kuřete. Za nás doporučujeme například luxusní grilovací koření Meathead's Poultry nebo Kosmos Q Dirty Bird. Věřte nám, že luxusní koření povznese grilované kuře výš. Jako náhradu můžete samozřejmě použít i klasickou směs grilovacího koření ze supermarketu nebo (lépe) si namíchat vlastní.
- Pokud budete míchat vlastní směs koření, doporučujeme u tohoto receptu nezapomenout - sůl, papriku uzenou i sladkou, česnek, hnědý cukr, sůl, pepř, oregáno a provensálské bylinky.
Příprava grilu
- Ať už budete grilovat na uhlí, plynu, elektrice nebo peletách, ve všech případech je potřeba připravit gril na nepřímé grilování.
- Gril rozpalte a po celou dobu přípravy udržujte uvnitř teplotu nejlépe někde mezi 180 a 200 °C.
Grilování kuřete na plechovce od piva
- Při pečení kuřete na plechovce velmi doporučujeme použít pod plechovku nějakou hliníkovou misku s pevným dnem. Získáte tím dvě věci - plno výborné šťávy na potírání a zároveň si usnadníte údržbu grilu, protože šťáva nekape dolů.
- Plechovku s pivem důkladně omyjeme pod tekoucí vodou. Otevřeme a vylijeme, vypijeme nebo přelijeme do hliníkové misky (nejlépe tato třetí možnost) polovinu jejího obsahu. K pivu do hliníkové misky nasypeme trošku použitého grilovacího koření.
- Kuře nasadíme na plechovku od piva tak, aby stehna směřovala dolů. Poté už jej spolu s plechovkou a miskou umístíme na gril na nepřímý žář.
Grilování kuřete na stojánku
- Při pečení kuřete na stojánku platí velmi podobný postup. Lepší stojánky na kuře mají pevné dno a slouží tak v našem případě i jako miska na pivo.
- Polovinu piva z plechovky nalijeme do stojánku na kuře do části, která bude vně kuřete. Do této části přidáme i grilovací koření. Druhou polovinu plechovky od piva nalijeme do části stojánku, která bude uvnitř kuřete. Díky tomu se pivo, stejně jako při grilování na plechovce, bude vypařovat do kuřete a drůbež se tak nevysuší.
- Kuře nasadíme na stojánek tak, aby stehna směřovala dolů. Poté vše umístíme na gril na nepřímý žář.
Jak dlouho grilovat kuře?
- Při použití obou metod budeme grilovat přibližně hodinu a čtvrt až hodinu a půl.
- Vždy záleží na velikosti kuřete. Menší kuře bude hotové o něco rychleji, větší může trvat i o něco déle než jeden a půl hodiny.
- Důležité je, aby teplota uvnitř masa přesáhla 75 °C. Při této teplotě se již bezpečně zabijí všechny potenciálně škodlivé látky a kuře je pro nás bezpečné k jídlu.
- Za nás je nejlepší vytáhnout kuře, když je teplota uprostřed kuřecích prsou právě 75 °C. Lze vytáhnout i o dva až tři stupně dříve - teplota ještě i po vytažení z grilu lehce vyroste. Lze samozřejmě vytáhnout i později, ale tím už riskujete, že prsa vysušíte. Zato u stehen by měla být teplota kolem 85 °C, poté půjde maso pěkně od kosti a nebude růžové. Stehna jsou menší kus masa a oproti prsům se propékají rychleji, teplotní rozdíl by tak měl vzniknout automaticky.
- Jak poznám teplotu uvnitř kuřete? Potřebujete k tomu teploměr na zapíchnutí do masa. Tady bohužel jiný způsob není.
- Po celou dobu grilování nezapomeňte kuře občas potírat tou parádní šťávou, kterou máme v misce pod kuřetem. Vytvoří se nám poté lepší krusta.
- Až budete kuře vytahovat, nezapomeňte, že stojánek i plechovka od piva jsou extrémně rozpálené, tak ať se zbytečně nespálíte.
Porcování kuřete
- Po vytažení kuřete z grilu nechte maso aspoň 5 minut odpočívat. Vyrovnají se v něm šťávy a nebudete na povrchu mít 200 °C.
- Poté můžete kuře naporcovat - jde to kuchyňskými nůžkami i větším nožem šéfkuchaře.
- Věřte nám, že troška červené barvy při řezání u kosti nevadí. Úplně se jí pravděpodobně ani nevyhnete, aniž byste kuře vysušili.
- Podávat můžete - třeba jen tak s vařeným bramborem na másle, s pečeným bramborem a dobrou grilovací omáčkou nebo můžeme doporučit naše zapečené gnocchi se zeleninou.
Přejeme dobrou chuť!