Litinové nádobí - vlastnosti, jak ho používat a pečovat o něj

Vaření na litinovém nádobíNádobí vyrobené z litiny je skvělá volba pro všechny, kteří v kuchyni pokukují po nepřilnavosti, dlouhověkosti a tepelné odolnosti. S litinovým nádobím se nemusíme bát celý litinový hrnec vložit do grilu či do trouby (například k dopékání velkých kusů masa nebo pozvolnému dušení) nebo jej použít na otevřeném ohni. Litinové nádoby mají relativně velkou masu kovu, která je schopna teplo akumulovat a hlavně udržovat - což je vlastnost, pro kterou je litina vyhledávaná i v profesionálních kuchyních.

Litina je materiál oblíbený natolik, že tvarů a tím pádem i způsobů použití je mnoho - kromě klasické litinové pánve je velmi populární litinový kotlík (dutch oven), který je vhodný kromě tzv. eintopfů i na pečení - ať už chleba nebo třeba honzových buchet. Dále můžete nalézt i litinový tál, který slouží jako velká plocha pro grilování a smažení, litinové woky ale i různé litinové formy.

Co je litina a jak se vyrábí? A co je smalt a smaltovaná litina?

Výrobní postup litinového nádobí lze najít přímo v jejím pojmenování - výroba litiny probíhá litím roztaveného železa do forem. Takový výrobek se pak mechanicky začistí a je připraven k prodeji.

Smaltované litinové nádobí je druhem litiny, která je na povrchu opatřena smaltem (též enamel) - nejtypičtější nádobou u nás v čechách je plecháček - hrnek oblíbený u zálesáků hlavně pro jeho nerozbitnost a možnosti ohřevu na přímém teple. Smalt chrání jádro železa před reznutím a také není potřeba vytvořit patinu pro nepřilnavost (viz dále). Smaltované nádobí, narozdíl od litinového, je vhodné umývat i běžnými mycími prostředky.

Koupil jsem si novou litinovou pánev, můžu rovnou vařit?

Před použitím litiny je vhodné pánev před prvním vařením opatřit patinou - vrstvou, která naši pánev udrží nepřilnavou. Řada výrobců - mimo jiné námi prodávaný Petromax - litinu patinou opatří již ve výrobě. Taková patina je polymerizovaná vrstva tuku, která tvoří bariéru mezi pánví samotnou a připravovaným jídlem. Tato vrstva chrání pánev nejen před rzí, ale také vytváří nepřilnavý povrch, který umožňuje na nádobí z litiny vařit bez oleje či tuku. 

Jak na to - vytváříme patinu na nové litinové pánvi

Nebo také seasoning litiny či litinová pánev a její vypálení.

  1. Litinové nádobí umyjeme a důkladně osušíme - nejlépe teplem, na ohni či na sporáku.
  2. Naneseme vrstvu oleje na celý povrch - ideální je pasta Petromax, ale také můžeme použít kuchyňský olej - řepkový, slunečnicový, kokosový (nebo takový, který má vysoký bod zakouření).
  3. Nádobu položíme na uhlíky na žár a průběžně kontrolujeme. Pokud litinu vypalujete doma v troubě, nastavte teplotu na 180-200 °C a litinu do ní vložte alespoň na hodinu. Pozor v domácích podmínkách bude pravděpodobně vydávat větší množství kouře.
  4. Při teplotě nad bod zakouření (teplota, při které z oleje začne vycházet okem viditelný kouř) dochází k polymeraci oleje - a tím vytvoření námi požadované patiny. Pokud na pánvi vytváříte patinu v troubě, tak po hodině troubu vypněte a nechte litinu postupně vychladnout uvnitř trouby.
  5. Tento postup opakujeme tak dlouho, dokud není povrch nepřilnavý.
  6. Výsledný povrch je lesklý, není však lepkavý či mastný.
Ochranná pasta na litinové nádobíOšetření litinového nádobí ochrannou pastouOchranná patina na litinovém nádobíPéče o litinové nádobí

Jak vyčistit litinu a jak má vypadat průběžná péče o litinové nádobí?

  1. Na litinové nádobí nepoužíváme jar ani jiné přípravky na nádobí.
  2. Čištění litiny provádíme mechanicky, ideálně kroužkovou ocelovou houbičkou k tomu určenou (pozor, kroužková houbička není na rozdíl od drátěnky tvořena ostrými vlákny - proto nám povrch nepoškrábe). Nepoužíváme žádné chemické přípravky na nádobí, nicméně menší množství běžného saponátu by dobré patině nemělo uškodit.
  3. Nádobí utřeme dosucha a můžeme ošetřit pastou nebo lehkou vrstvou oleje. Pokud naneste vrstvu příliš silnou, bude povrch lepkavý.
  4. Pokud máte litinové nádobí s porcelánem smaltovanou povrchovou úpravou, můžete jej čistit i chemií jako všechno ostatní nádobí v kuchyni.

Jak vařit na litině?

Jak už bylo řečeno, na litině s kvalitně provedenou patinou lze vařit téměř bez oleje. Fantazii se meze nekladou - v kotlíku (též nazývaném holandská trouba či dutch oven) můžeme připravovat jídla z kategorie tzv. eintopfů - pokrmů, na jejichž přípravu stačí jeden hrnec - různé druhy gulášů, hovězí po burgundsku či jiných jídel, které vyžadují dlouhé tažení pro dokonalé propečení masa. K tomu nám pomáhá právě tepelná akumulace kotlíků. 

K vaření v přírodě lze použít uhlíky značky Petromax, které jsou šikovně napočítány pro dosažení požadované teploty - viz tabulka níže:
Vaření v litinovém hrnci
Tato teplota může být kontrolována pohodlně vpichovým teploměrem, na které mají kotlíky Petromax zabudovaný otvor k měření.

Litinový hrnec má obvykle víko, které lze použít také jako pánev, nebo formu na pečené výtvory - k udržení ideální teploty použijeme nahřáté tělo kotlíku k přiklopení a vytvoření malé přenosné pece. Takto můžeme připravit třeba chléb, koláč, nebo kynuté buchty.

V litinových nádobách není vhodné jídlo skladovat - došlo by k narušení patiny. Ze stejného důvodu není vhodné vařit a uchovávat jídla kyselá (napadá nás lák na okurky).

Často lze dát litina na indukci. Například litinové pánve a hrnce Petromax jsou určeny na všechny druhy sporáků včetně indukčních. U jiných výrobců vždy záleží na údajích udávaných daným výrobcem.

V naší nabídce můžete mimo klasických pánví a kotlíků nalézt také grilovací pánve s drážkami pro odvod tekutin, šikovný pekáč na kuře, litinový wok, nebo různé litinové desky - planchy. 

Litina je nádobí, které se nám za správnou péči odvděčí skvělými vlastnostmi pro vaření i smažení a hlavně dlouhověkostí.

Přejeme plno skvělých kulinářských zážitků s litinovým nádobím, především venku v přírodě :)

Vaření v litinovém hrnciVaření s litinovým nádobím
Zpět do poradny