Steak na grilu - bezchybně a jednoduše
Doba přípravy
do 30 min
Složitost
3/5
Postup
přímé grilování
Král mezi grilovanými pokrmy. Jednoduchý a dokonalý. Grilovaný hovězí steak by měl alespoň jednou zkusit každý. Pojďme si ukázat, jak ho trefit přesně. Je to jednodušší, než si možná myslíte :)
Ingredience
- plátky steaku - 3 cm vysoké, dobře tukem prorostlé, vyzrálé maso
- černý pepř
- sůl - nejlépe hrubozrnná
- ideálně i Maldonská sůl na finální posypání
- olivový olej
Výška hovězích steaků
- Steaky by měly být alespoň 3 cm vysoké - ideálně tak na dva chlapské prsty. Celý recept je uzpůsoben přibližně této výšce steaku.
- Nižší steaky moc nedoporučujeme, ale pracovat se s nimi dá samozřejmě taky.
- Vyšší steaky určitě možné jsou a výsledek můžete udělat dokonalý, jen se u nich už nedá stoprocentně řídit zrovna tímto receptem :) Postup je trošku jiný.
- Proto pokud máte celý kus hovězího masa (například dvoukilový celý vysoký roštěnec), doporučujeme nakrájet na plátky cca 3-4 cm vysoké.
- Nebo doporučujeme zkusit ugrilovat flank steak - je to asi nejjednodušší druh hovězího na grilování na steaky. Výhoda je v tom, že celý flák masa má na různých místech různou výšku a v různých částech svalu se tak různě propeče (well done/medium/rare). Na konci ho pak můžete podávat tak, že ho nafilírujete na prkýnku a každý strávník si z prkýnka vezme právě tu část, kde mu propečenost vyhovuje nejvíc - proto říkáme flanku rodinný steak. Děti a ženy mají obvykle radši propečenější části, pánové většinou ocení steak medium až rare.
Příprava steaku v kuchyni
- Steaky vytáhneme z ledničky. Steaky by měly před umístěním na gril odpočívat ideálně aspoň hodinu na pokojové teplotě. V ideálním případě by měl mít steak před umístěním na rozžhavený rošt přibližně pokojovou teplotu. Důvod je ten, že pokud na gril dáme vychlazený steak o teplotě například 2 °C přímo z ledničky, nepropeče se zdaleka tak rovnoměrně, jako když bude teplotní šok menší. A zbytečně si tak zkazíme výsledek, i když všechny ostatní kroky půjdou dokonale.
- Osolit steak před grilováním? Za nás před grilováním steak není potřeba solit. Je to individuální, někdo solí steak před grilováním, někdo až po. My patříme do druhé skupiny.
- Kdy má smysl solit steak před grilováním? Za nás pouze pokud budete grilovat vyšší steak (4 cm a více) reverse sear metodou. Solná krusta pomůže i vysokému steaku udělat krásně opečený povrch.
- Opepřit steak před grilováním? Ne, pepř by se na grilu akorát spálil.
- Je potřeba umývat steak? Určitě ne :)
Příprava grilu před umístěním steaku
- Rošt grilu řádně očistíme kartáčem a zkontrolujeme, zda máme dostatek paliva.
- Doprostřed grilovacího roštu dáme nejlépe litinový střed Weber GBS Sear Grate nebo jakýkoliv jiný litinový rošt. Zavřeme gril a necháme litinový grilovací rošt, aby se řádně nahřál.
- Připravíme gril na přímý žár a teplotu 220-250 °C a necháme rozpálit.
- Rošt postříkejte troškou oleje Weber BBQ Anti Stick nebo potřete špekem - jednoduše jde o to, aby byl rošt promazaný a maso se k němu tolik nechytalo.
Jak grilovat steak
- Steaky položíme na rozpálený rošt.
- Jak dlouho grilovat steak? Těžko to lze říct takto přesně. Navíc z každé strany to může být různá délka. Jedna možnost je jít podle nápověd v krocích níže - časem se to vše naučíte dělat automaticky. Druhá možnost je grilovat s pomocí teplotní jehly a grilovacího asistenta v chytrém telefonu. Díky teploměrům Weber iGrill a Connect, které můžeme spárovat s chytrým telefonem, budeme mít naprostý přehled o teplotě uvnitř masa a o propečení steaku. Aplikace Vás zároveň provede celým grilováním krok za krokem, poradí s teplotou i délkou grilování a můžete si tak být jistí, že celou přípravu zvládnete 100% přesně. A výsledek bude, jak kdybyste si steak objednali v luxusní restauraci :)
- Z první strany steak grilujeme přibližně 3-5 minut.
- Jak poznáme, že můžeme steak otočit? Maso Vám dá dvě nápovědy. Zaprvé, ve chvíli, kdy maso z horní strany změní barvu (do šeda), pravděpodobně již půjde otočit. Druhá nápověda je ta, že steak otáčíme až ve chvíli, kdy se pustí od grilovacího roštu. Pokud je maso k roštu stále přichycené, otáčíte jej moc brzy.
- Jak dlouho grilovat steak z druhé strany? Tady záleží na tloušťce masa a na tom, jak moc chcete steak propečený. Zde proto bohužel nejde říct přesně čas, jak dlouho grilovat z druhé strany. I když pravděpodobně se budete opět pohybovat někde okolo těch 3-5 minut.
- Jak odhadnete propečenost grilovaného steaku uvnitř? Jedna varianta je znát přesnou teplotu pomocí teploměru do masa. Stačí jakýkoliv teploměr na zapíchnutí. Při zapíchnutí si každopádně dejte pozor, aby konec sondy/jehly byl v nejtlustší části masa. Druhá varianta je postupovat podle pomůcky s prsty na Vaší ruce, návod najdete o něco níže.
- Tabulka vnitřní teploty steaku dle míry propečenosti
- Pokud používáte teploměr do masa, maso z grilu sundávejte při teplotě cca o 3-4 °C nižší, než na jakou míříte. Když maso z grilu sundáte, bude se totiž ještě uvnitř dále propékat. Na povrchu má steak cca 200 °C a ty ještě nějakou budou zvyšovat teplotu uvnitř steaku. Proto maso poté na požadovanou teplotu dojde. Jinak řečeno, pokud chcete steak na medium, sundejte ho z grilu při 52-53 °C. Výsledná teplota uvnitř bude těch cílených 55-65 °C :)
- Pomůcka, pokud nemáte teploměr do masa: Protřepejte ruku, kterou nepíšete, a dotkněte se na ní konce palce s koncem prostředníčku. Když si nyní ukazováčkem druhé ruky "dloubnete" do polštářku svalu pod palcem, dostanete přibližně takovou tuhost, jakou má steak při propečenosti medium-rare. Dloubněte si stejným ukazováčkem do steaku a porovnávejte. Stejným způsobem, když se palcem dotknete konce prsteníčku, máte propečenost medium-well. A při doteku palce s malíčkem máte propečenost well done.
- Jakmile dosáhnete požadované propečenosti, sundáme maso z grilu.
Dokončení steaku před podáváním
- Steak necháme dále odpočívat na pokojové teplotě, ideálně přibližně po stejnou dobu, jakou strávil na grilovacím roštu. Minimálně aspoň 5-10 minut. Tímto nám vnitřní teplota dále trochu stoupne a šťávy uvnitř masa se hezky roztáhnou do celého steaku.
- Steak osolíme a opepříme dle chuti. Solí tady doporučujeme nešetřit, ugrilovaný steak už jen těžko přesolíte. Dle chuti můžete maso ještě pokapat olivovým olejem.
- Doporučujeme maso dát do misky a zakrýt alobalem - ale pozor, na bocích nechte průduchy, aby vzduch proudil a uvnitř se nehromadilo teplo s párou. To by se Vám steak dál vařil.
- Po odpočinutí steak nejlépe nakrájíme na plátky. Třeba u flank steaku je potřeba krájet kolmo na svalová vlákna.
- Před podáváním doporučujeme posypat maldonskou mořskou solí, steak tím posunete na další úroveň.
Nyní servírujeme s přílohou dle chuti a je hotovo :)
Přejeme dobrou chuť! A pokud v budoucnu budete chtít zkusit grilovat některý z opravdu luxusních druhů steaků, doporučujeme vyzkoušet hlavně Tomahawk nebo T-Bone.