Grily Weber jsou celosvětovou špičkou mezi zahradními grily, a to ať už se jedná o grily kotlové na brikety, o plynové, peletové či elektrické.
Otcem značky Weber je pan George Stephen, který již v roce 1952 vytvořil vůbec první kotlový gril na dřevěné uhlí. Klasickou siluetu kulatého grilu na dřevěné uhlí tehdy vytvořil tak, že rozpůlil jednu z námořních bójek, které vyráběl ve svém dosavadním zaměstnání. Vložil do ní rošt, rozžhavené uhlí.. a první jednoduchý kotlový gril byl na světě. Ať už jste tedy viděli kdekoliv kotlový gril jakékoli značky či neznačky, jeho vynálezcem byl právě George Stephen.
George následně založil značku grilů Weber a kotlové grily ve velmi podobné formě vyrábí dodnes. Značka Weber o pár let později přinesla s modelem Genesis revoluci i u plynových grilů. Ten byl pro změnu prvním plynovým grilem, tak jak je známe dnes.
Protože má Weber dlouholeté zkušenosti s výrobou grilů všech druhů, nabízí Vám absolutní kvalitu zpracování. Ta odolá času i všem vlivům počasí. Desetiletá záruka je u Webera standardem u všech porcelánem smaltovaných kotlových grilů i u větších plynových grilů. Známe ale i případy, kdy zákazníkům jejich gril Weber sloužil třeba i 40 let a procestoval s nimi celý svět :)
Grily Weber prostě vydrží nejdéle. Neznamená to samozřejmě, že u nich nemůže k žádnému problému dojít. Od toho máme ale u Webera další velkou přednost - excelentní zákaznický servis. Weber chce být Vaším spolehlivým partnerem ve všem, co se týká grilování. Proto Weber pořádá největší síť kurzů grilování na světě - Weber Grill Academy. Proto má v katalogu nejširší nabídku příslušenství - od grilovacích rukavic až třeba po vaflovač. Proto přináší stále nové recepty. Proto stále dodává náhradní díly ke grilům, které se již desítky let neprodávají. A proto jsou i případné reklamace vyřizovány prakticky obratem, vždy s největší snahou vyřešit situaci ke spokojenosti zákazníka. Ze všech těchto důvodů je Weber celosvětově nejoblíbenější značkou grilů.
Díky své bohaté inovativní historii Weber už přes 70 let určuje ty nejnovější trendy ve světě grilování. Buďte s námi při tom! :)
Jak vybrat gril?
V prvé řadě je potřeba si říct, jestli chcete
gril na dřevěné uhlí, plynový gril, peletový gril nebo elektrický gril. Poté si v dané kategorii musíte říct,
jak velkou grilovací plochu potřebujete a
jaké všechny funkce chcete, aby gril zvládl - třeba jestli chcete mít u grilu boční vařič, zda chcete gril používat s otáčecím špízem s elektromotorkem a podobně. A nakonec se taky zamyslet,
kolik do grilu chcete investovat. V naší poradně najdete článek s podrobnějšími tipy ke
správnému výběru grilu.
Je pro mne vhodný gril na dřevěné uhlí?
- Tradičním typem je gril na dřevěné uhlí, na kterém většina lidí svoji cestu grilováním začíná.
- Ze všech typů nejnáročnější na regulování teploty a čištění (i když za nás to není nic hrozného).
- Zpravidla bývají levnější než ostatní typy a mívají méně funkcí.
Je pro mne vhodný plynový gril?
- Hlavní charakteristikou plynových grilů je jednoduchost a komfort - snadné ovládání výkonu, teploty, snadné zapalování i zhasínání.
- Velmi rychlé nastartování - grilovat můžete prakticky ihned poté, co přijdete ke grilu. Nemusíte nic připravovat.
- Jsou nabízeny i s větší grilovací plochou a s větší výbavou - plní poté funkci kompletní zahradní kuchyně, na které zvládnete připravit třeba i celé složitější menu.
Je pro mne vhodný peletový gril?
- Skutečnou novinkou je peletový gril, který je perfektní pro každého, kdo to s grilováním myslí opravdu vážně a chce dosahovat těch nejlepších výsledků.
- Zvládne vše od zauzení jídla při 95 °C až po steaky na 315 °C.
- Jednoduché ovládání - nastavíte teplotu, gril sám pelety zapálí, dávkuje a udržuje teplotu tak dlouho, jak budete chtít.
- Nejlepší vůně z grilu - v grilu se spaluje čisté dřevo ve formě drobných pelet, které narozdíl od briket a uhlí skutečně voní.
- Nejvíce jej oceníte při pomalém grilování při nízkých teplotách - pokud chcete grilovat při 120 °C třeba 8 hodin, na ničem to nezvládnete lépe než na peletovém grilu.
- Dražší typ grilu - jak co se týče pořizovací ceny, tak na provoz.
Je pro mne vhodný elektrický gril?
- Pokud hledáte menší gril perfektní hlavně do menších prostor nebo na balkón, můžete zvážit jeden z elektrických grilů.
- Generuje nejméně kouře, což je ideální třeba právě na balkón.
- K provozu nepotřebuje žádné palivo - stačí zapojit do zásuvky.
- Nejlevnější na provoz (elektřina je levnější než ostatní druhy paliv).
Jaké jsou rozdíly mezi zahradními grily, grily na balkón nebo cestovními grily?
Hlavní rozdíly jsou
ve velikosti. Zatímco na zahradu můžete dát gril o jakékoliv velikosti, grily na balkón bývají zpravidla menší. Cestovní grily se pak, kromě menší velikosti, často dají ještě více složit pro převoz.
Rozdíl bývá také v palivu - třeba grily na balkón jsou převážně elektrické, cestovní grily jsou naopak hlavně na uhlí a plyn. Pro více informací k balkónovému grilování můžete také kouknout na náš článek
jak vybrat gril na balkon.
Je rozdíl mezi grilováním na uhlí a na plynu? (vůně, chuť)
Za nás v 99 % případů není ve výsledku rozdíl vůbec žádný. Hodně lidí si myslí, že z grilu na uhlí bude jídlo chutnat či vonět jinak. Jenže ono
uhlí ani brikety samy o sobě nijak nevoní, spíš naopak. Co u grilování voní, jsou šťávy a tuky odkapávající z jídla a ty udělají vůni u všech druhů grilů. Trošku jiná situace je u dřeva - dřevo narozdíl od briket skutečně voní, když hoří. Jenže dřívka na zauzení můžete klidně použít i u plynových grilů.
Grily na dřevěné uhlí víc kouří a dokážou tak dát jídlu skutečně trošku lepší kouřovou chuť. Člověk to ale pozná hlavně u jídel, která se grilují delší dobu (ideálně několik hodin). Pokud grilujete plátky krkovičky, klobásky či steak, je to rychlovka, během které kouř navíc žádnou chuťovou změnu, aspoň podle nás, neudělá.
Můžeme říct, že našimi
kurzy grilování už prošly stovky lidí a skutečně se nám nikdy nestalo, že by někomu z grilu na uhlí chutnalo více. A to na kurzech vždy používáme všechny typy grilů a často děláme i přímé srovnání.
Jak rozpálit gril na dřevěné uhlí?
Ze zapalování má hodně lidí trošku obavu, ale skutečně to je velmi jednoduché. Možností je několik, za nás je nejlepší používat
zapalovací komínek. Zapálení briket s ním jde rychle (cca 15 minut) a máte jistotu, že dostatečně chytnou ze všech stran. Více informací i srovnání s dalšími způsoby najdete v článku o
rozpálení grilu na dřevěné uhlí.
Jaký je rozdíl mezi přímou a nepřímou metodou grilování?
Přímá a nepřímá metoda grilování jsou tím nejdůležitějším základem každého grillmastera.
Při přímé metodě grilování máte zdroj tepla (brikety, zapnuté hořáky) uprostřed grilovací plochy a grilujete jídlo přímo nad ním. Podobně, jako byste doma dělali jídlo na pánvičce. K jídlu se tak dostává více tepla a rychleji se opeče. Ideální na steaky, hamburgery, krkovičku na plátky či zeleninu.
Při nepřímé metodě grilování se snažíme, aby žár nešel přímo zespoda do grilovaného jídla, ale aby se jídlo grilovalo ze všech stran (zespodu, z boků i z vrchu) stejně rychle. Podobně jako doma v troubě. Dosáhneme toho tím, že dáme rozžhavené brikety na boky nebo zapneme jen hořáky na bocích a grilované jídlo dáme doprostřed. Ideální je nepřímé grilování na jakékoliv větší kusy masa vcelku - vepřovou krkovičku celou, celé kuře, hovězí Picanhu celou a podobně. Grill Weber ji zvládne bez problémů.
Základní výbava ke grilu
Z grilovacího příslušenství existuje pár základních věcí, které je určitě dobré doma mít na Weber grill. Za nás tím je hlavně:
- Především kartáč na rošt s nerezovými štětinami, což je nejdůležitější pomocník pro čistý rošt, před každým grilováním.
- Ideálně ochranný obal na gril - na gril se pak nepráší, netrpí na UV záření a povětrnostní podmínky a usnadníte si tak jeho údržbu i prodloužíte životnost.
- U grilu na dřevěné uhlí určitě doporučujeme zapalovací komínek.
U ostatní výbavy už je to pak hodně individuální - každý využije něco jiného. Někdo využije obracečky ke grilu, někdo kámen na pizzu, někdo wok pánev, někdo litinový hrnec.. :) Všechno možné
grilovací příslušenství najdete zde.
Jak vyčistit gril?
Určitě nejméně oblíbená část grilování. Vůbec ale nemusí být tak náročná, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Důležité je mít vždy čistý grilovací rošt - ten nejlépe vyčistíte hned po grilování tak, že necháte běžet gril na maximální teplotu cca 5 minut a poté jej očistíte kartáčem s nerezovými štětinami. Složitější je čištění vnitřku grilu, to ale není potřeba dělat po každém grilování. Jednou za čas je dobré vzít špachtli a gril očistit i vevnitř. Více si můžete přečíst v naší poradně, kde se dozvíte námi osvědčený a jednoduchý způsob,
jak vyčistit gril a na co si dát pozor při čištění různých typů grilů.
Grilovací recepty
Weber grily zvládnou udělat mnohem více než jen steaky, krkovičku, burgery a klobásky.
Na grilu zvládnete připravit vše od snídaně, přes několikachodový luxusní oběd až po dezert. Pro inspiraci se můžete podívat na naše
grilovací recepty. V naší kuchařce najdete recepty na nejrůznější grilovaná masa od ověřených klasik, jako je
steak na grilu, až po speciální kousky hovězího, a stejně tak i vegetariánské grilovací recepty nebo různé grilované přílohy, a dokonce i dezerty. Navíc každý, kdo by chtěl oprášit základy grilování, ale preferuje své vlastní recepty, tak v naší poradně jsme sepsali osvědčené tipy,
jak naložit maso na gril nebo třeba
jak grilovat celé kuře.